MŠ - roční program (4 setkání)
Dlouhodobá spolupráce v oblasti EVVO má u dětí lepší výsledky v oblasti změny postojů, motivace a připravenosti jednat ve prospěch životního prostředí než jednorázové výukové programy.
Školám a školkám nabízíme dlouhodobou spolupráci ve formě cyklů enviromentálních výukových programů zaměřených na oblast zemědělství.
Cyklus programů zahrnuje 4 výukové programy s jednou třídou v průběhu školního roku.
Výukové programy jsou připravovány aktivní formou, při které jsou děti seznamovány s daným tématem pomocí jednoduchých her. Díky připraveným aktivitám je u dětí procvičováno smyslové vnímání, smysl pro orientaci, paměť, obratnost a postřeh. Závěr programů je věnován tvořivé činnosti.
Výukové cykly programů
Místo konání: Ekocentrum Včelín a venkovní prostory
Doporučená věková skupina: předškoláci (5-6 let), 1. tř. ZŠ
Čas: 4x90 min.
Maximální počet dětí: 25
Období konání: celoročně
Účastnický poplatek: 320 Kč/dítě/cyklus
Čtvero ročních období
V průběhu cyklu programů na téma "roční období" se děti hravou formou seznámí se změnami, které probíhají v přírodě v průběhu celého roku. V podzimním setkání se seznámíme s barvami, kterými hýří stromy, vyrobíme si něco z podzimních plodů přírody a zkusíme se připravit na zimu stejně, jako to dělají zvířátka. V zimě zblízka prozkoumáme sněhové vločky, stopy ve sněhu a připravíme krmítko pro ptáčky. Společně nalezneme jaro a v létě budeme ochutnávat, čichat a hmatat.
Výukový cyklus zahrnuje tyto programy:
Barevný podzim
Příroda v zimě
Probouzející se příroda
Kvetoucí louka
Užitkové rostliny
Výukový cyklus zahrnuje tyto programy:
Obilíčko, obilí
Seznámíme se s obilím vousatým i střapatým, naučíme se rozpoznávat rozdíly mezi jednotlivými druhy. Obilíčko si zasejeme a zjistíme, co všechno se z něj dá vlastně vyrobit. Společně si zkusíme získat mouku z obilných zrn a nakonec budeme z mouky tvořit.
Jablíčko
Podíváme se, z čeho jablíčko vzniká a jak roste, a povíme si, co se s jabloní děje během roku. Seznámíme se i s ostatními obyvateli ovocného sadu.
Ovoce a zelenina
Společně se naučíme rozeznávat zeleninu a ovoce. Řekneme si, které jejich části se jedí, a některé z nich také ochutnáme. Vysvětlíme si, proč jsou zelenina a ovoce důležité a ukážeme si, jak vypadá semínko a plod.
O lnu, aneb jak krtek ke kalhotkám přišel
Spolu s krtečkem a jeho kamarády se vydáme po stopách výroby látky. Ukážeme si, odkud se berou vlákna, jak nich vznikne nit a jak se z nití vyrobí plátno. Prohlédneme si staré nástroje a povíme si, jak fungovali a k čemu sloužily.
Užitková zvířata
Výukový cyklus zahrnuje tyto programy:
Zvířátka ze statku
Spolu s dětmí se vydáme po stopách zvířecích obyvatel statku. Seznámíme se s hospodářskými zvířátky od králíků přes prasátka, až po ovce či krávy. Dozvíme se, čím se krmí, jak se liší samec a samice jednotlivých druhů, proč se hospodářská a domácí zvířata chovají, jaký z nich mají lidé užitek. Vybraná zvířatka si děti budou moci pohladit a nakrmit.
Kdo to tady kdáká
Děti se seznámí s různými druhy drůbeže. Dozví se, jak se jmenuje maminka, tatínek a mláďátko jednotlivých druhů drůbeže a kde vlastně bydlí. Při pozorování kachniček a slepiček přijdeme na rozdíly mezi hrabavou a vodní drůbeží. Zjistíme, jak se kuřátko ve vajíčku vyvíjí a na vlastní kůži vyzkoušíme, ja je těžké vyklubat se ze skořápky ven.
Letí, letí včelka, asi takhle velká
Společně se dozvíme, jak se "narodí" mladá včelka a z jakých částí se skládá její tělíčko. Představíme si jednotlivé členy velké včelí rodiny, jejich úlohu i společný život v úlu. Na modelu květiny si ukážeme, co včelka hledá, co sbírá a kam to nosí.
Pstruh Toník a jeho příhody
S kamarádem, pstruhem Toníkem, děti nahlédnou pod hladinu potoka. Na chvilku se promění v rybí vajíčko a projdou si společně celým vývojem ryby - od jiker a mlíčí, přes plůdek až ke krásnému potočnímu pstruhovi. Společně si pojmenujeme jednotlivé části těla ryby a pak rybku z pěnové hmoty složíme